• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Popular Posts

Skąd biorą się pr

Zaburzenia erekcji dotykają nawet dwudziestokilkulatków. Przybierają one wtedy formę np. ...

Impotencja – wyzwa

Jest poważnym problemem, który spędza mężczyznom sen z powiek. Wpływa ...

Temat nieco skomplik

Impotencja nigdy nie była prostym tematem. Często towarzyszy jej osłona ...

Schorzenie czy powó

Brak erekcji – powód do wstydu czy schorzenie jak każde ...

Tani i skuteczny spo

Brak popędu seksualnego może być wywołany przez wiele różnych czynników, ...

Zawarty w męskiej tabletce antykoncepcyjnej testosteron hamuje proces produkcji plemników, dzięki czemu mężczyzna traci zdolność do zapłodnienia kobiety. Choć prace nad męskimi tabletkami antykoncepcyjnymi trwają od lat, wciąż nie wiadomo, kiedy preparaty takie pojawią się na aptecznych półkach. Naukowcy wciąż bowiem nie wyeliminowali m.in. skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej dla mężczyzn.

Wybranie odpowiedniej metody antykoncepcji to dylemat wielu par. Prezerwatywy bywają źle przyjmowane – szczególnie przez pary w stałych związkach. Tabletki antykoncepcyjne dla kobiet stanowią wygodne rozwiązanie, jednak wiele pań rezygnuje z ich stosowania po kilku latach, chociażby ze względu na zmiany w organizmie spowodowane długim przyjmowaniem hormonów czy spadek libido. Rewolucją może okazać się tabletka antykoncepcja dla mężczyzn – rozwiązanie, na którym naukowcy pracują już od dziesięcioleci.

Jak działa tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn

Męska antykoncepcja może występować w formie zastrzyków lub tabletek. Zawierają one hormony – jedną z odmian testosteronu, w niektórych wypadkach połączoną z estrogenem. Zaburzają one proces spermatogenezy, a co za tym idzie zmniejszają ilość plemników w nasieniu. W rezultacie mężczyzna przestaje być zdolny do zapłodnienia kobiety. Co istotne, zaburzenie procesu produkcji plemników jest odwracalne. Większość badanych mężczyzn wróciła do pełnej płodności po około 3-4 miesiącach od odstawienia tabletek.

Skutki uboczne męskiej antykoncepcji

Niestety, oprócz wysokiej skuteczności, testy wykazały również możliwość występowania skutków ubocznych przyjmowania przez mężczyzn antykoncepcji hormonalnej. Zastrzyki z testosteronem przyczyniały się m.in. do spadku libido oraz zmian w obrazie biochemicznym krwi obwodowej. Choć amerykańscy naukowcy opracowali już bardziej neutralne dla zdrowia tabletki antykoncepcyjne, nadal mają one negatywny wpływ na męskie zdrowie – powodują m.in. łagodny przerost gruczołu krokowego oraz spadek „dobrego” cholesterolu we krwi.

Tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn – czy jest już w Polsce

Choć koncerny farmaceutyczne od lat obiecują pojawienie się na polskim rynku tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn, wciąż nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle do tego dojdzie. Światowe środowiska medyczne wciąż nie są przekonane do męskiej antykoncepcji – w stopniu większym niż w przypadku kobiet ingeruje ona bowiem w gospodarkę hormonalną. Specjaliści zwracają też uwagę na ogólny spadek jakości spermy u mężczyzn na całym świecie. Wejście na rynek męskich tabletek antykoncepcyjnych mogłoby jeszcze pogłębić problem.

Skuteczna antykoncepcja dla mężczyzn

Obok prezerwatyw mężczyźni mają też do wyboru zabieg wazektomii. Wbrew opinii, która jeszcze do niedawna pokutowała nawet w mediach, wazektomia jest w Polsce legalna, choć nie refundowana przez NFZ. Polega ona na przecięciu nasieniowodów – dzięki temu produkowane w jądrach plemniki nie są w stanie przedostać się do prącia. Wazektomia jest zabiegiem odwracalnym. Poleca się ją przede wszystkim mężczyznom będącym w stałych związkach, którzy mają już dzieci i nie chcą mieć więcej. Zabieg jest praktycznie bezbolesny i nie powoduje powikłań. Póki co stanowi jedną z dwóch legalnych w Polsce form antykoncepcji dla mężczyzn.

Comments are closed.